Guests
Guests are subject to change without notice.
Title | Date | Venue | Guests |
---|---|---|---|
WANSEI BACK HOME | 3/4 (Fri) 19:00 | Umeda Burg7 Theater1 | Director: HUANG Ming-cheng (黄銘正) Producer: FAN Chien-yu (范健祐), NAITO Satoshi (内藤諭) Cast: TOMINAGA Masaru (富永勝), IEKURA Taeko (家倉多恵子), SHIMIZU Kazuya (清水一也), MATSUMOTO Kosei (松本洽盛), TAKENAKA Nobuko (竹中信子) |
THE MOHICAN COMES HOME | 3/13 (Sun) 18:45 | ABC Hall | Director: OKITA Shuichi (沖田修一) |
3688 | 3/11 (Fri) 13:40 | ABC Hall | Director: Royston TAN (陳子謙) Cast: Joi CHUA (蔡淳佳) |
ALREADY TOMORROW IN HONG KONG | 3/12 (Sat) 16:15 | ABC Hall | Director: Emily TING Producer: Sophia SHEK |
DON'T LOOK AT ME THAT WAY | 3/10 (Thu) 16:40 | ABC Hall | Director/Cast: Uisenma BORCHU Cinematographer: Sven ZELLNER |
HEART ATTACK (FREELANCE) | 3/6 (Sun) 18:30 | Cine Libre Umeda 4 | Director: Nawapol THAMRONGRATTANARIT Cast: Sunny SUWANMETHANONT |
LET'S EAT! | 3/10 (Thu) 11:00 | ABC Hall | Producer: Teck LIM (林德) |
THE MISSING PIECE | 3/6 (Sun) 18:40 | Cine Libre Umeda 3 | Director: CHIANG Fong-hong (江豐宏) Producer: Cindy HUANG(黃宥驊) |
MY SISTER, THE PIG LADY | 3/11 (Fri) 16:20 | ABC Hall | Director: JANG Moon-il |
SLEEPLESS | 3/12 (Sat) 18:30 | ABC Hall | Director: Prime CRUZ Screenplay: Jen CHUAUNSU |
TSUMUGU | 3/10 (Thu) 18:30 | Cine Libre Umeda 4 | Director: INUDO Kazutoshi (犬童一利) Cast: KIM Kkot-Bi |
WONG KA YAN | 3/11 (Fri) 21:10 | Cine Libre Umeda 4 | Director: Benny LAU (劉偉恒) |
3/12 (Sat) 13:40 | ABC Hall | Director: Benny LAU (劉偉恒) Screenplay: WONG Pui-yin |
|
# WALANG FOREVER | 3/10 (Thu) 13:30 | ABC Hall | Director: Dan VILLEGAS Screenplay: Antoinette JADAONE Cast: Jericho ROSALES |
ARTIST OF FASTING | 3/9 (Wed) 18:30 | The Seventh Art Theater | Director: ADACHI Masao (足立正生) |
THE MASTER (China) | 3/9 (Wed) 21:00 | Cine Libre Umeda 4 | Director: XU Haofeng (徐浩峰) Producer: LI Xia (李霞) |
3/10 (Thu) 18:30 | Cine Libre Umeda 3 | ||
SHE REMEMBERS, HE FORGETS | 3/10 (Thu) 19:00 | ABC Hall | Director: Adam WONG (黃修平) Producer/Screenplay: Saville CHAN (陳心遙) Producer: Teddy ROBBIN Cast: YAU Hawk-sau (游學修) |
3/13 (Sun) 15:30 | The Seventh Art Theater | Producer/Screenplay: Saville CHAN (陳心遙) Producer: Teddy ROBBIN |
|
THE SOUND OF A FLOWER | 3/13 (Sun) 10:30 | ABC Hall | Director: LEE JP |
THE SUMMER IN IBARAKI | 3/12 (Sat) 11:00 | ABC Hall | Director: JEON Sung-ho |
3 (TIGA) | 3/10 (Thu) 13:00 | The Seventh Art Theater | Director: Anggy UMBARA |
A COPY OF MY MIND | 3/10 (Thu) 20:50 | Cine Libre Umeda 4 | Director: Joko ANWAR Producer: Tia HASIBUAN |
IN THE ROOM | 3/11 (Fri) 20:50 | Cine Libre Umeda 3 | Cast: KIM Kkot-Bi, NISHINO Sho (西野翔) |
THE KID FROM THE BIG APPLE | 3/9 (Wed) 20:45 | Cine Libre Umeda 3 | Director: Jess TEONG (張爵西) Producer: Stanley LAW (羅德明) |
3/11 (Fri) 11:00 | The Seventh Art Theater | Director: Jess TEONG (張爵西) |
|
THE MASTER (Thailand) | 3/7 (Mon) 18:30 | Cine Libre Umeda 3 | Director: Nawapol THAMRONGRATTANARIT Producer: Donsaron KOVITVANITCHA |
BIG FATHER, SMALL FATHER AND OTHER STORIES | 3/9 (Wed) 16:50 | ABC Hall | Director: PHAN Dang Di |
FLAPPING IN THE MIDDLE OF NOWHERE | 3/6 (Sun) 15:30 | The Seventh Art Theater | Director: NGUYEN Hoang Diep |
YELLOW FLOWERS ON THE GREEN GRASS | 3/12 (Sat) 18:30 | Cine Libre Umeda 4 | Producer: Trinh Thanh Tam |
SWEET 20 | 3/10 (Thu) 15:50 | The Seventh Art Theater | Director: PHAN Gia Nhat Linh |
3/13 (Sun) 15:30 | ABC Hall | ||
CLOUD NATION | 3/5 (Sat) 18:30 | Cine Libre Umeda 3 | Director: HUANG Hsin-yao (黃信堯) |
THE KIDS | 3/6 (Sun) 21:10 | Cine Libre Umeda 3 | Director: Sunny YU (于瑋珊) |
THE MOMENT | 3/5 (Sat) 20:20 | The Seventh Art Theater | Exective Producer: Michelle CHU (朱詩倩) |
LAZY HAZY CRAZY | 3/11 (Fri) 18:30 | Cine Libre Umeda 4 | Cinematographer: YAU Chung-yip (邱忠業) Cast: KWOK Yik-sum (郭奕芯), MAK Tsz-yi (麥芷誼) |
ROBBERY | 3/9 (Wed) 18:30 | Cine Libre Umeda 3 | Director: Fire LEE (火火) Producer: Paul CHENG |
3/13 (Sun) 13:10 | ABC Hall | Director: Fire LEE (火火) Producer: Paul CHENG Cast: Derek Tsang (曾國祥) |
|
TEN YEARS | 3/10 (Thu) 10:30 | The Seventh Art Theater | Director: WONG Fei-pang (黃飛鵬) Director: Jevons AU (歐文傑) Director: NG Ka-leung (伍嘉良) Producer: Andrew CHOI |
3/13 (Sun) 20:50 | Cine Libre Umeda 4 | Director: WONG Fei-pang (黃飛鵬) Director: Jevons AU (歐文傑) Director: NG Ka-leung (伍嘉良) |
|
5 TO 9 | 3/5 (Sat) 20:15 | Cine Libre Umeda 4 | Director: TAY Bee Pin (鄭彌彬) Director: MIYAZAKI Daisuke (宮崎大祐) Director: Vincent DU (杜海) Cast: NAGASE Masatoshi (永瀬正敏) |
3/9 (Wed) 16:15 | The Seventh Art Theater | Director: MIYAZAKI Daisuke (宮崎大祐) Director: Vincent DU (杜海) |
|
HAKODATE COFFEE | 3/10 (Thu) 21:00 | The Seventh Art Theater | Director: NISHIO Hiroshi (西尾孔志) Cast: KIKAWADA Masaya (黄川田将也), NAKAJIMA Tony (中島トニー), Azumi |
KENJI-KUN NO HARU | 3/11 (Fri) 16:30 | The Seventh Art Theater | Director: MORITA Aki (森田亜紀) Cast: NAHA Takashi (那波隆史), Ryutaro (隆太郎), SHIBATA Akiyoshi (柴田明良) |
KISARAZU | 3/5 (Sat) 18:30 | Cine Libre Umeda 3 | Director: SAITO Toshimichi (齋藤俊道) |
3/13 (Sun) 13:30 | The Seventh Art Theater | ||
A LIGHT IN THE DISTANCE | 3/8 (Tue) 18:30 | The Seventh Art Theater | Director: TSURUOKA Keiko (鶴岡慧子) |
3/12 (Sat) 12:40 | The Seventh Art Theater | Cast: TAKESHITA Kaori (竹下かおり) |
|
MAD TIGER | 3/5 (Sat) 18:10 | The Seventh Art Theater | Director: Jonathan YI |
SOMEWHERE IN MY MEMORY | 3/7 (Mon) 18:30 | The Seventh Art Theater | Director: KANYAMA Keihiro (完山京洪) |
3/10 (Thu) 18:45 | The Seventh Art Theater | ||
TOMO NI KATSUGEBA: ON OUR SHOULDERS | 3/7 (Mon) 18:30 | The Seventh Art Theater | Director: TSURUOKA Keiko (鶴岡慧子) Producer: KANDA Akira (神田晃) Production Manager: OHASHI Kazuaki (大橋和明) Cast: TAKANO Haruki (髙野春樹), YAMAZAKI Hina (山崎日菜), OHASHI Shion (大橋思温), OHASHI Myu (大橋ミュウ), OHASHI Nika (大橋ニカ) Cast/Thema Song by: illy (illy) |
3/10 (Thu) 18:45 | The Seventh Art Theater | Cast/Thema Song by: illy (illy) |
|
TO SEE MOTHER | 3/6 (Sun) 18:30 | The Seventh Art Theater | Director: TAKAGI Shunichi (髙木駿一) Cast: KUMAKAWA Fumi (熊川ふみ), KIMURA Tomotaka (木村知貴), TANI Keigo (谷啓吾), TAKANO Yoko (高野暢子) |
3/12 (Sat) 19:20 | The Seventh Art Theater | Director: TAKAGI Shunichi (髙木駿一) Cast: TANI Keigo (谷啓吾) |
|
MY TECHNICOLOR GIRL | 3/11 (Fri) 21:10 | The Seventh Art Theater | Director: SAKAMOTO Rei (坂本礼) Screenplay: NAKANO Futoshi (中野太) Cast: SANO Kazuhiro (佐野和宏), MINEGISHI Hironori (峰岸宏典) |
ERIKO, PRETENDED | 3/5 (Sat) 15:10 | The Seventh Art Theater | Director: FUJIMURA Akiyo (藤村明世) Cast: KUBO Haruka (久保陽香), Mayumi (真弓), OKADA Atsuya (岡田篤哉), TOKIMITSU Riku (時光陸) |
3/12 (Sat) 17:00 | The Seventh Art Theater | Director: FUJIMURA Akiyo (藤村明世) Cast: TOKIMITU Riku (時光陸), SHINJU Hiromi (辰寿広美), OKADA Atsuya (岡田篤哉), MIMURA Tae (美村多栄), TSUJI Yoko (辻葉子), KOTSUMA Tomoe (古妻朋瑛), TSUJI Nagiko (辻凪子) |
|
I AM A WEAPON | 3/8 (Tue) 20:30 | The Seventh Art Theater | Director: MIMA Akihiro (三間旭浩) Cast: TSUJI Ibuki (辻伊吹), TAMAI Hideki (玉井英棋), SATO Kotaro (佐藤考太郎) |
3/12 (Sat) 14:40 | The Seventh Art Theater | Director: MIMA Akihiro (三間旭浩) Cast: TSUJI Ibuki (辻伊吹), HIRAHARA Yuka (平原夕馨), TACHIBANA Kensho (橘賢将) |
|
THE MAN WHO WAS EATEN | 3/7 (Mon) 16:00 | The Seventh Art Theater | Director: KONDO Keisuke (近藤啓介) Cast: HONDA Chikara (本多力), TOKIMITSU Riku (時光陸), Hito:micyan (ひと:みちゃん), OMURO Masashi (小村昌士) |
3/9 (Wed) 21:00 | The Seventh Art Theater | ||
CHAMBARA: THE ART OF JAPANESE SWORDPLAY | 3/10 (Thu) 14:00 | The National Museum of Art | Director: NAKAJIMA Sadao (中島貞夫) |
Osaka Asia Star ★ Award & Talk | 3/5 (Sat) 18:45 | Cine Libre Umeda 4 | Recipient: NAGASE Masatoshi (永瀬正敏) |
Symposium | 3/11 (Fri) 14:00 | National Museum of Art, Osaka | # WALANG FOREVER (OAFF 2016 Competition Section) Dan VILLEGAS (Director) Antoinette JADAONE (Screenplay) Jericho ROSALES (Leading Actor) |